مقالات

لگو فله ای و تنوع رنگ

لگو فله ای که معمولا لگو کیلویی هم نامیده میشود به دلیل اینکه برای سرگرمی و نمونه ای از اسباب بازی های کودکان در نظر گرفته شده باید رنگی در خور با سن کودک و عاری از مواد مضر برای کودک داشته باشد .
زیرا کودکان در حین سرگرم شدن با اسباب بازی هایشان یکی از نکاتی که به نوعی در نظر دارند عدم یکنواخت بودن و تکراری بودن رنگهای اسباب بازی است ، کودکان در سنین اولیه فقط توجه به ظاهر محیط اطراف میکند ، حالا این محیط اطراف یا لگو فله ای که کودک با آن مشغول میشود به صورت رنگ های متعدد ، یا به صورت دو رنگ ساده مثل سیاه و سفید برای کودک جلوه گر باشد ، کودک بیشتر مجذوب محیط و ظاهر اشیا مانند لگو خانه سازی میشود اما پس از گذشت اندک زمانی به نوعی قوه تشخیص وتمایز در کودک تغییرات زیادی میکند که تشخیص رنگها نیز از این امر جدا نبوده و به نوعی میتوان گفت که کودک تفاوت رنگها را خیلی بهتر درک میکند و مجذوب رنگهای گرم و شاد میشود.
با این اوصاف با خود فکر کنیم ببینیم اگر که اسباب بازی کودکان در یک یا دو رنگ بود ، آیا کودکان چندان جذب اسباب بازی و مشغول بازی با اسباب بازی هایشان میشدند ؟؟؟
لگو فله ای نیز از این امر مستثنی نبوده و به نوعی میتوان گفت که رنگ این اسباب بازی میبایست برای کودک جذاب و متنوع باشد.
کودکان بیشتر جذب رنگهای گرم میشوند به طور مثال وقتی مقداری لگو فله ای را در اختیار کودکان قرار میدهیم شاید با این نکته برخورد کنیم که پسربچه ها بیشتر جذب رنگ قرمز و دختر ها نیز مجذوب رنگ صورتی میشوند و دوست دارند که سازه ای را بسازند که در آن بیشتر این رنگ ها به کار رفته باشد.
لگو فله ای نیز در امر ساخت از دیگر اسباب بازی های کودک مستثنی نبوده و با تنوع رنگ و به صورت رنگهای شاد و جذاب برای کودکان در نظر گرفته میشود.

رنگهای به کار رفته در لگو فله ای بیشتر رنگهای شاد بوده که عبارتند از : قرمز – آبی – زرد – سبز – آبی تیره – صورتی – طوسی – سفید و …
لگو فله ای به جز اینکه خود یک اسباب بازی برای فعال ساختن ذهن کودک محسوب میشود ، میتوانیم با استفاده از رنگهای موجود برای کودکان یک مسابقه ساده با کارایی بالا برای آنها در نظر بگیریم .
به این صورت که مقداری لگو فله ای در اختیار کودکان قرار داده و هر کدام را مسئول ساخت سازه با یک رنگ کنیم ، وقتی که کودک در این شرایط و به نوعی شرایط رقابت با گروه دوستان و هم سالان خود قرار میگیرد سعی میکند که

1- در این مسابقه سریع تر از همه سازه را درست کند و در مسابقه برنده شود

2- به نوعی اول تفکر و ذهن خود را درگیر میکند که فقط رنگ منحصر به خود را دربین لگو فله ای که در اختیارش قرار دارد پیدا کرده ، جدا کند و شروع به ساخت سازه کند .
این گونه مسابقات هر چند در ظاهر ساده بوده اما به لحاظ کارایی برای رده سنی کودک و فعال کردن قوه ی تفکر و تشخیص در کودکان بسیار موثر و حائز اهمیت است .
لگو فله ای به دلیل اینکه رنگ به کار رفته در آن از نوع غیر مضر سمی میباشد نگرانی را برای ما ایجاد نمیکند که احیانا خطری برای کودک و به خاطر تماس طولانی مدت دست های کودک با آن داشته باشد و والدین نیز در هنگام انتخاب لگو خانه سازی و یا در مجموع اسباب بازی برای کودک باید این نکته را در نظر بگیرند که فقط به ظاهر اسباب بازی توجه نکنند و به کیفیت مواد و رنگ به کار رفته در آن نیز توجه کنند زیرا برخی افراد سودجو برای اینکه بتوانند سود بیشتری را به جیب بزنند به این امر توجه نکرده و فقط منافع شخصی خود را در نظر میگیرند ، و بهتر است که والدین در موقع خرید اسباب بازی کمی انگشت خود را بر روی اسباب بازی بسایند که اگر رنگ اسباب بازی با این ترفند بر روی انگشت نمایان شد ، بیانگر این نکته است که رنگ به کار رفته در اسباب بازی به هیچ وجه مناسب کودک نبوده و کاملا غیر استاندرد و اصولی میباشد و احیانا با قرار دادن این گونه اسباب بازی در اختیار کودک اتمال مسموم شدن کودک بالاست زیرا کودکان در حین بازی به صورت نا خود آگاه دست خود را با چشم هایشان تماس میدهند یا دیده ایم که برخی کودکان اسباب بازی مانند لگو فله ای را در دهان خود قرار میدهند و به همین خاطر این نکته فو ق العاده حائز اهمیت میباشد.
در مجموع میتوان این طور بیان کرد که رنگ اسباب بازی ها و رنگ محیط ، یکی از نکات مهم برای ایجاد جذابیت وسایل و محیط بازی برای کودکان است و کودک با رده سنی2تا6سال بیشتر به طرح و رنگ اسباب بازی اهمیت میدهد . رنگ به کار رفته در اسباب بازی و لگو فله ای برای سرگرمی کودک نباید برای کودک سنگین و خسته کننده باشد و در خور با روحیات کودک باشد و به هر اندازه این رنگ ها شاد و متنوع باشد هم به نوعی موجب شکوفا شدن حس خلاقیت در کودک میشود و هم اینکه کودک بیشتر جذب آن اسباب بازی میشود و بر عکس اگر که تنوع رنگ و رنگهای به کار رفته در اسباب بازی کودک شاد و جذاب نباشند آن اسباب بازی هر چقدر هم که بزرگ و خاص باشد جذابیت چندانی برای کودک ندارد.

اگر میخواهید درباره مشخصات و خرید این محصول بیشتر بدانید اینجا کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *